Details

Nominations Submitted to the Senate

Nominations

Administration of Joseph R. Biden, Jr., 2021


Nominations Submitted to the Senate

July 30, 2021


The following list does not include promotions of members of the Uniformed Services, nominations to the Service Academies, or nominations of Foreign Service officers.

Submitted February 3

William Joseph Burns,

of Maryland, to be Director of the Central Intelligence Agency, vice Gina Haspel.


Gary Gensler,

of Maryland, to be a Member of the Securities and Exchange Commission for the remainder of the term expiring June 5, 2021, vice Jay Clayton.


Gary Gensler,

of Maryland, to be a Member of the Securities and Exchange Commission for a term expiring June 5, 2026. (Reappointment)

Submitted February 4

Samantha Power,

of Massachusetts, to be Administrator of the United States Agency for International Development, vice Mark Andrew Green, resigned.

Withdrawn February 4

Jason Abend,

of Virginia, to be Inspector General, Department of Defense, vice Jon T. Rymer, resigned, which was sent to the Senate on January 6, 2021.


Terrence M. Andrews,

of California, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years, vice Edward J. Damich, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Raúl M. Arias-Marxuach,

of Puerto Rico, to be United States Circuit Judge for the First Circuit, vice Juan R del Valle Torruella, deceased, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


John M. Barger,

of California, to be a Member of the Federal Retirement Thrift Investment Board for a term expiring October 11, 2022, vice David Avren Jones, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Joseph L. Barloon,

of Maryland, to be a Judge of the United States Court of International Trade, vice Leo Maury Gordon, retired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Melanie J. Bevan,

of Florida, to be United States Marshal for the Middle District of Florida for the term of four years, vice William Benedict Berger, Sr., term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.

Rahkel Bouchet,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years, vice John Ramsey Johnson, retired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Robert Benedict Bowes,

of Virginia, to be a Commissioner of the Commodity Futures Trading Commission for a term expiring April 13, 2025, vice Brian D. Quintenz, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Brian P. Brooks,

of California, to be Comptroller of the Currency for a term of five years, vice Joseph Otting, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Christopher Bancroft Burnham,

of Connecticut, to be a Member of the Federal Retirement Thrift Investment Board for a term expiring September 25, 2024, vice Ronald David McCray, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Maria Teresa Bonifacio Cenzon,

of Guam, to be Judge for the District Court of Guam for the term of ten years, vice Frances Marie Tydingco-Gatewood, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Charles W. Cook, Jr.,

of Mississippi, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for a term expiring May 18, 2025, vice Richard Capel Howorth, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


William A. Douglass,

of Florida, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Commonwealth of The Bahamas, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Frank Dunlevy,

of California, to be a Member of the Federal Retirement Thrift Investment Board for a term expiring September 25, 2022, vice Michael D. Kennedy, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Sharon E. Goodie,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years, vice Robert E. Morin, retired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Mark Van Dyke Holmes,

of New York, to be a Judge of the United States Tax Court for a term of fifteen years. (Reappointment), which was sent to the Senate on January 3, 2021.


John P. Howard, III,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the District of Columbia Court of Appeals for the term of fifteen years, vice Kathryn A. Oberly, retired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


John Chase Johnson,

of Oklahoma, to be Inspector General, Federal Communications Commission (New Position), which was sent to the Senate on January 3, 2021.

William Patrick Joseph Kimmitt,

of Virginia, to be a Member of the United States International Trade Commission for a term expiring June 16, 2029, vice F. Scott Kieff, term expired, which was sent to the Senate on January 6, 2021.


Dennis Dean Kirk,

of Virginia, to be a Member of the Merit Systems Protection Board for the term of seven years expiring March 1, 2023, vice Susan Tsui Grundmann, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Stephen Andrew Kubiatowski,

of Kentucky, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years, vice Margaret Mary Sweeney, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Edmund G. LaCour Jr.,

of Alabama, to be United States District Judge for the Middle District of Alabama, vice Andrew Lynn Brasher, elevated, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Danny Lam Nguyen,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years, vice Carol A. Dalton, retired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Grace Karaffa Obermann,

of Virginia, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years, vice Susan G. Braden, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Mark A. Robbins,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years, vice Michael L. Rankin, retired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Ricky Roden,

of Alabama, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for the remainder of the term expiring May 18, 2021, vice James R. Thompson, III, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Carl Ezekiel Ross,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years, vice Judith Bartnoff, retired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Vijay Shanker,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the District of Columbia Court of Appeals for the term of fifteen years, vice John R. Fisher, retired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Elizabeth J. Shapiro,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years, vice Lee F. Satterfield, term expired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.


Judy Shelton,

of California, to be a Member of the Board of Governors of the Federal Reserve System for the unexpired term of fourteen years from February 1, 2010, vice Janet L. Yellen, resigned, which was sent to the Senate on January 3, 2021.

Barbera Hale Thornhill,

of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Singapore, which was sent to the Senate on January 6, 2021.


John C. Truong,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years, vice Wendell P. Gardner, Jr., retired, which was sent to the Senate on January 3, 2021.

Submitted February 13

Rohit Chopra,

of the District of Columbia, to be Director, Bureau of Consumer Financial Protection for a term of five years, vice Kathleen Laura Kraninger.


Rachel Leland Levine,

of Pennsylvania, to be an Assistant Secretary of Health and Human Services, vice Brett Giroir.


Brian P. McKeon,

of the District of Columbia, to be Deputy Secretary of State for Management and Resources, vice Heather Anne Higginbottom.


Victoria Nuland,

of Virginia, to be an Under Secretary of State (Political Affairs), vice David Hale.


Julie A. Su,

of California, to be Deputy Secretary of Labor, vice Patrick Pizzella.


Polly Ellen Trottenberg,

of New York, to be Deputy Secretary of Transportation, vice Jeffrey A. Rosen.


David Turk,

of Maryland, to be Deputy Secretary of Energy, vice Mark Wesley Menezes.

Submitted February 22

Jennifer Ann Abruzzo,

of New York, to be General Counsel of the National Labor Relations Board for a term of four years, vice Peter B. Robb.


Jewel Hairston Bronaugh,

of Virginia, to be Deputy Secretary of Agriculture, vice Stephen Censky.


Chiquita Brooks-LaSure,

of Virginia, to be Administrator of the Centers for Medicare and Medicaid Services, vice Seema Verma.


Deanne Bennett Criswell,

of New York, to be Administrator of the Federal Emergency Management Agency, Department of Homeland Security, vice Peter Gaynor.


James Richard Kvaal,

of Massachusetts, to be Under Secretary of Education, vice Theodore Reed Mitchell.

Cynthia Minette Marten,

of California, to be Deputy Secretary of Education, vice Mitchell Zais.


Andrea Joan Palm,

of Wisconsin, to be Deputy Secretary of Health and Human Services, vice Eric D. Hargan.


Richard A. Sauber,

of the District of Columbia, to be General Counsel, Department of Veterans Affairs, vice James Byrne, resigned.

Submitted February 24

Kiran Arjandas Ahuja,

of Massachusetts, to be Director of the Office of Personnel Management for a term of four years, vice Dale Cabaniss, resigned.

Submitted March 3

Dilawar Syed,

of California, to be Deputy Administrator of the Small Business Administration, vice Althea Coetzee.

Submitted March 9

Uzra Zeya,

of Virginia, to be an Under Secretary of State (Civilian Security, Democracy, and Human Rights), vice Sarah Sewall, resigned.

Submitted March 15

Anton George Hajjar,

of Maryland, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2023, vice Carolyn L. Gallagher, term expired.


Bonnie D. Jenkins,

of New York, to be Under Secretary of State for Arms Control and International Security, vice Andrea L. Thompson, resigned.


Amber Faye McReynolds,

of Colorado, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2026, vice David Williams, term expired.


Ronald Stroman,

of the District of Columbia, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2021, vice Ellen C. Williams, term expired.


Ronald Stroman,

of the District of Columbia, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2028. (Reappointment)

Submitted March 16

Christopher Charles Fonzone,

of Pennsylvania, to be General Counsel of the Office of the Director of National Intelligence, vice Jason Klitenic, resigned.

Janie Simms Hipp,

of Arkansas, to be General Counsel of the Department of Agriculture, vice Stephen Alexander Vaden.


Leslie B. Kiernan,

of Maryland, to be General Counsel of the Department of Commerce, vice Peter B. Davidson.


Todd Sunhwae Kim,

of the District of Columbia, to be an Assistant Attorney General, vice Jeffrey Bossert Clark.

Submitted March 17

Jose W. Fernandez,

of New York, to be United States Alternate Governor of the International Bank for Reconstruction and Development for a term of five years; United States Alternate Governor of the Inter-American Development Bank for a term of five years, vice Keith Krach.


Jose W. Fernandez,

of New York, to be United States Alternate Governor of the European Bank for Reconstruction and Development, vice Keith Krach.


Jose W. Fernandez,

of New York, to be an Under Secretary of State (Economic Growth, Energy, and the Environment), vice Keith Krach.

Submitted March 24

Lina M. Khan,

of New York, to be a Federal Trade Commissioner for the unexpired term of seven years from September 26, 2017, vice Joseph Simons.


Bill Nelson,

of Florida, to be Administrator of the National Aeronautics and Space Administration, vice James Bridenstine.

Submitted March 25

Dawn Myers O'Connell,

of the District of Columbia, to be Assistant Secretary for Preparedness and Response, Department of Health and Human Services, vice Robert P. Kadlec.


Adrianne Todman,

of the Virgin Islands, to be Deputy Secretary of Housing and Urban Development, vice Brian D. Montgomery.

Withdrawn March 25

Neera Tanden,

of Massachusetts, to be Director of the Office of Management and Budget, which was sent to the Senate on January 20, 2021.

Submitted April 12

Robert T. Anderson,

of Washington, to be Solicitor of the Department of the Interior, vice Daniel Habib Jorjani.

Michael A. Brown,

of California, to be Under Secretary of Defense for Acquisition and Sustainment, vice Ellen M. Lord.


Robin Carnahan,

of Missouri, to be Administrator of General Services, vice Emily Webster Murphy.


David H. Chipman,

of Virginia, to be Director, Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms, and Explosives, vice Byron Todd Jones, resigned.


Ronald L. Davis,

of California, to be Director of the United States Marshals Service, vice Donald W. Washington.


Nuria I. Fernandez,

of California, to be Federal Transit Administrator, vice Peter M. Rogoff, resigned.


Brett M. Holmgren,

of Minnesota, to be an Assistant Secretary of State (Intelligence and Research), vice Ellen E. McCarthy.


Gayle C. Manchin,

of West Virginia, to be Federal Cochairman of the Appalachian Regional Commission, vice Tim Thomas.


Michael J. McCord,

of Virginia, to be Under Secretary of Defense (Comptroller), vice David L. Norquist, resigned.


Ronald S. Moultrie,

of Maryland, to be Under Secretary of Defense for Intelligence, vice Joseph Kernan, resigned.


Seema Nanda,

of Virginia, to be Solicitor for the Department of Labor, vice Kate S. O'Scannlain.


Brian A. Nichols,

of Rhode Island, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be an Assistant Secretary of State (Western Hemisphere Affairs), vice Kimberly Breier, resigned.


Ali Nouri,

of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of Energy (Congressional and Intergovernmental Affairs), vice Melissa F. Burnison.


Douglas L. Parker,

of West Virginia, to be an Assistant Secretary of Labor, vice David Morris Michaels.


Jocelyn Samuels,

of Maryland, to be a Member of the Equal Employment Opportunity Commission for a term expiring July 1, 2026. (Reappointment)


Mohsin Raza Syed,

of Virginia, to be an Assistant Secretary of Transportation, vice Adam J. Sullivan.


Victoria Marie Baecher Wassmer,

of the District of Columbia, to be Chief Financial Officer, Department of Transportation, vice John E. Kramer.

Submitted April 15

Christine Abizaid,

of Maryland, to be Director of the National Counterterrorism Center, Office of the Director of National Intelligence, vice Christopher C. Miller.


Lily Lawrence Batchelder,

of Massachusetts, to be an Assistant Secretary of the Treasury, vice David J. Kautter.


Tommy P. Beaudreau,

of Alaska, to be Deputy Secretary of the Interior, vice Katharine MacGregor.


Susanna V. Blume,

of the District of Columbia, to be Director of Cost Assessment and Program Evaluation, Department of Defense, vice Robert Daigle, resigned.


Jonathan Davidson,

of Maryland, to be a Deputy Under Secretary of the Treasury, vice Brian McGuire.


Ur Mendoza Jaddou,

of California, to be Director of United States Citizenship and Immigration Services, Department of Homeland Security, vice Lee Francis Cissna.


Meera Joshi,

of Pennsylvania, to be Administrator of the Federal Motor Carrier Safety Administration, vice Raymond Martinez.


Robert Luis Santos,

of Texas, to be Director of the Census for the remainder of the term expiring December 31, 2021, vice Steven Dillingham.


Robert Luis Santos,

of Texas, to be Director of the Census for a term expiring December 31, 2026. (Reappointment)


Christopher H. Schroeder,

of North Carolina, to be an Assistant Attorney General, vice Steven Andrew Engel.


Christine Elizabeth Wormuth,

of Virginia, to be Secretary of the Army, vice Ryan McCarthy.

Submitted April 19

Faisal Amin,

of Maryland, to be Chief Financial Officer, Environmental Protection Agency, vice Holly W. Greaves.


Larry Edward André, Jr.,

of Texas, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Federal Republic of Somalia.


Robin C. Ashton,

of Maryland, to be Inspector General, Central Intelligence Agency, vice David B. Buckley, resigned. Elizabeth Moore Aubin,

of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the People's Democratic Republic of Algeria.


Deborah L. Boardman,

of Maryland, to be United States District Judge for the District of Maryland, vice Richard D. Bennett, retiring.


Steven C. Bondy,

of New Jersey, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of Bahrain.


Maria E. Brewer,

of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of Lesotho.


Tiffany P. Cunningham,

of Illinois, to be United States Circuit Judge for the Federal Circuit, vice Evan Jonathan Wallach, retiring.


Maryanne T. Donaghy,

of Pennsylvania, to be an Assistant Secretary of Veterans Affairs (Office of Accountability and Whistleblower Protection), vice Tamara Bonzanto.


Shannon Aneal Estenoz,

of Florida, to be Assistant Secretary for Fish and Wildlife, vice Robert Wallace.


Lydia Kay Griggsby,

of Maryland, to be United States District Judge for the District of Maryland, vice Catherine C. Blake, retired.


Ketanji Brown Jackson,

of the District of Columbia, to be United States Circuit Judge for the District of Columbia Circuit, vice Merrick B. Garland, retired.


Candace Jackson-Akiwumi,

of Illinois, to be United States Circuit Judge for the Seventh Circuit, vice Joel M. Flaum, retired.


Marc Evans Knapper,

of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Socialist Republic of Vietnam.


Christopher John Lamora,

of Rhode Island, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Cameroon.


Jon Eugene Meyer,

of Ohio, to be General Counsel, Department of Homeland Security, vice John Marshall Mitnick.

Tulinabo S. Mushingi,

of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Angola, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Democratic Republic of Sao Tome and Principe.


Julien Xavier Neals,

of New Jersey, to be United States District Judge for the District of New Jersey, vice William J. Martini, retired.


Rupa Ranga Puttagunta,

of the District of Columbia, to be Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years, vice Patricia A. Broderick, retired.


Matthew T. Quinn,

of Montana, to be Under Secretary of Veterans Affairs for Memorial Affairs, vice Randy Reeves.


Zahid N. Quraishi,

of New Jersey, to be United States District Judge for the District of New Jersey, vice Peter G. Sheridan, retired.


Michael Raynor,

of Maryland, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Senegal, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Guinea-Bissau.


Regina M. Rodriguez,

of Colorado, to be United States District Judge for the District of Colorado, vice Marcia S. Krieger, retired.


Patricia L. Ross,

of Ohio, to be an Assistant Secretary of Veterans Affairs (Congressional and Legislative Affairs), vice Brooks D. Tucker.


Michele Jeanne Sison,

of Maryland, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Ambassador, to be an Assistant Secretary of State (International Organization Affairs), vice Kevin Edward Moley, resigned.


Margaret Irene Strickland,

of New Mexico, to be United States District Judge for the District of New Mexico, vice Robert C. Brack, retired.


Tanya Marie Trujillo,

of New Mexico, to be an Assistant Secretary of the Interior, vice Timothy R. Petty.

Submitted April 22

Christopher A. Coes,

of Georgia, to be an Assistant Secretary of Transportation, vice Carlos A. Monje, Jr. Jen Easterly,

of New York, to be Director of the Cybersecurity and Infrastructure Security Agency, Department of Homeland Security, vice Christopher Krebs.


Marcela Escobari,

of Massachusetts, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development, vice John Barsa.


Michal Ilana Freedhoff,

of Maryland, to be Assistant Administrator for Toxic Substances of the Environmental Protection Agency, vice Alexandra Dapolito Dunn.


Evelyn M. Fujimoto,

of Texas, to be a Member of the Board of Directors of the National Institute of Building Sciences for a term expiring September 7, 2022, vice James T. Ryan, term expired.


Beth Pritchard Geer,

of Tennessee, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for a term expiring May 18, 2026, vice Kenneth E. Allen, term expiring.


Gwen Graham,

of Florida, to be Assistant Secretary for Legislation and Congressional Affairs, Department of Education, vice Peter Louis Oppenheim, resigned.


Benjamin Harris,

of Virginia, to be an Assistant Secretary of the Treasury, vice Michael Faulkender.


Jill Hruby,

of New Mexico, to be Under Secretary for Nuclear Security, Department of Energy, vice Lisa Gordon- Hagerty, resigned.


C.S. Eliot Kang,

of New Jersey, to be an Assistant Secretary of State (International Security and Non-Proliferation), vice Christopher Ashley Ford.


Mara Elizabeth Karlin,

of Wisconsin, to be an Assistant Secretary of Defense, vice Victor G. Mercado.


Robert P. Klein,

of Tennessee, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for a term expiring May 18, 2026, vice John L. Ryder, term expiring.


Kimberly Caudle Lewis,

of Alabama, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for a term expiring May 18, 2025, vice Richard Capel Howorth, term expired.


J. Nellie Liang,

of Maryland, to be an Under Secretary of the Treasury, vice Mary John Miller, resigned.


Pamela A. Melroy,

of New York, to be Deputy Administrator of the National Aeronautics and Space Administration, vice James Morhard.


Anne Milgram,

of New Jersey, to be Administrator of Drug Enforcement, vice Michele Marie Leonhart.


L. Michelle Moore,

of Georgia, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for a term expiring May 18, 2026. (Reappointment)


L. Michelle Moore,

of Georgia, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for the remainder of the term expiring May 18, 2021, vice James R. Thompson, III.


Lori Peek,

of Colorado, to be a Member of the Board of Directors of the National Institute of Building Sciences for a term expiring September 7, 2022, vice Joseph Byrne Donovan, term expired.


Kenneth Allen Polite, Jr.,

of Louisiana, to be an Assistant Attorney General, vice Brian Allen Benczkowski.


John K. Tien,

of Georgia, to be Deputy Secretary of Homeland Security, vice Elaine C. Duke.


Taryn Mackenzie Williams,

of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of Labor, vice Kathleen Martinez, resigned.


Eugene S. Young,

of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of the Congo.

Submitted April 27

Shalanda H. Baker,

of Texas, to be Director of the Office of Minority Economic Impact, Department of Energy, vice James Edward Campos.


Asmeret Asefaw Berhe,

of California, to be Director of the Office of Science, Department of Energy, vice Christopher Fall.


Robert Farrell Bonnie,

of Virginia, to be Under Secretary of Agriculture for Farm Production and Conservation, vice William Northey.


Amitabha Bose,

of New Jersey, to be Administrator of the Federal Railroad Administration, vice Ronald L. Batory.


Gilbert Ray Cisneros, Jr.,

of California, to be Under Secretary of Defense for Personnel and Readiness, vice Matthew P. Donovan.


Miriam E. Delphin-Rittmon,

of Connecticut, to be Assistant Secretary for Mental Health and Substance Use, Department of Health and Human Services, vice Elinore F. McCance-Katz.


Stacey A. Dixon,

of the District of Columbia, to be Principal Deputy Director of National Intelligence, vice Susan M. Gordon.


Melanie Anne Egorin,

of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of Health and Human Services, vice Sarah C. Arbes.


Radhika Fox,

of California, to be an Assistant Administrator of the Environmental Protection Agency, vice David Ross.


Brenda Sue Fulton,

of New Jersey, to be an Assistant Secretary of Defense, vice James N. Stewart.


Solomon Jeffrey Greene,

of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development, vice Seth Daniel Appleton, resigned.


Helaine Ann Greenfeld,

of Maryland, to be an Assistant Attorney General, vice Stephen Elliott Boyd.


Deirdre Hamilton,

of the District of Columbia, to be a Member of the National Mediation Board for a term expiring July 1, 2022, vice Kyle Fortson, term expired.


Deirdre Hamilton,

of the District of Columbia, to be a Member of the National Mediation Board for a term expiring July 1, 2025. (Reappointment)


Robert Cornelius Hampshire,

of Michigan, to be an Assistant Secretary of Transportation. (New Position)


Cynthia C. Hogan,

of Ohio, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring February 8, 2024, vice Lisa M. Quiroz, term expired.


Chris Inglis,

of Maryland, to be National Cyber Director. (New Position)


Kimberly L. Jones,

of the District of Columbia, to be a Member of the Board of Directors of the National Institute of Building Sciences for a term expiring September 7, 2023, vice James Timberlake, term expired.


Catherine A. McLaughlin,

of Massachusetts, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring October 6, 2024, vice Shamina Singh, term expired.


Monica P. Medina,

of Maryland, to be Assistant Secretary of State for Oceans and International Environmental and Scientific Affairs, vice Kerri-Ann Jones, resigned.


Carlos Alberto Monje, Jr.,

of Louisiana, to be Under Secretary of Transportation for Policy, vice Derek Kan.

Rajesh D. Nayak,

of Maryland, to be an Assistant Secretary of Labor, vice William E. Spriggs, resigned.


Bryan Todd Newland,

of Michigan, to be an Assistant Secretary of the Interior, vice Tara Sweeney.


Carol Annette Petsonk,

of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of Transportation, vice Joel Szabat.


Ely Stefansky Ratner,

of Massachusetts, to be an Assistant Secretary of Defense, vice Randall G. Schriver.


Donald Michael Remy,

of Louisiana, to be Deputy Secretary of Veterans Affairs, vice James Byrne.


Todd D. Robinson,

of New Jersey, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be an Assistant Secretary of State (International Narcotics and Law Enforcement Affairs), vice Kirsten Dawn Madison.


Frank A. Rose,

of Massachusetts, to be Principal Deputy Administrator, National Nuclear Security Administration, vice William Bookless.


Deborah G. Rosenblum,

of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of Defense, vice Guy B. Roberts, resigned.


Shirley Sachi Sagawa,

of Maryland, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring October 6, 2024, vice Jane D. Hartley, term expired.


Margaret Vo Schaus,

of Virginia, to be Chief Financial Officer, National Aeronautics and Space Administration, vice Jeffrey DeWit, resigned.


Robert Peter Silvers

of the District of Columbia, to be Under Secretary for Strategy, Policy, and Plans, Department of Homeland Security, vice Chad F. Wolf.


Shawn Graham Skelly,

of Virginia, to be an Assistant Secretary of Defense, vice Veronica Daigle, resigned.


Richard W. Spinrad,

of Oregon, to be Under Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere, vice Kathryn D. Sullivan, resigned.


Cynthia Weiner Stachelberg,

of New York, to be an Assistant Secretary of the Interior, vice Susan Combs.


Tracy Stone-Manning,

of Montana, to be Director of the Bureau of Land Management, vice Neil Gregory Kornze.

Submitted April 28

Meredith Berger,

of Florida, to be an Assistant Secretary of the Navy, vice Charles Williams.


Marcia Stephens Bloom Bernicat,

of New Jersey, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Director General of the Foreign Service, vice Carol Z. Perez.


Rena Bitter,

of the District of Columbia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be an Assistant Secretary of State (Consular Affairs), vice Carl C. Risch.


Alejandra Y. Castillo,

of New York, to be Assistant Secretary of Commerce for Economic Development, vice John Fleming.


Mark Colón,

of New York, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development, vice Neal J. Rackleff.


Michael Lee Connor,

of Colorado, to be an Assistant Secretary of the Army, vice R.D. James.


Ed Gonzalez,

of Texas, to be an Assistant Secretary of Homeland Security, vice Sarah R. Saldana.


Javier M. Guzman,

of Massachusetts, to be an Assistant Attorney General, vice Joseph H. Hunt, resigned.


Gina Maria Ortiz Jones,

of Maryland, to be Under Secretary of the Air Force, vice Matthew P. Donovan, resigned.


Frank Kendall III,

of Massachusetts, to be Secretary of the Air Force, vice Barbara McConnell Barrett.


Caroline Diane Krass,

of the District of Columbia, to be General Counsel of the Department of Defense, vice Paul C. Ney Jr.


Daniel J. Kritenbrink,

of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be an Assistant Secretary of State (East Asian and Pacific Affairs), vice David Stilwell.


Christopher Paul Maier,

of California, to be an Assistant Secretary of Defense, vice Owen West.


Jennifer Lester Moffitt,

of California, to be Under Secretary of Agriculture for Marketing and Regulatory Programs, vice Gregory Ibach.


Heidi Shyu,

of Virginia, to be Under Secretary of Defense for Research and Engineering, vice Michael D. Griffin, resigned.


Gentry O. Smith,

of Virginia, to be an Assistant Secretary of State (Diplomatic Security), vice Michael T. Evanoff, resigned.

Samuel T. Walsh,

of New York, to be General Counsel of the Department of Energy, vice William Cooper.


Elizabeth Schoff Watson,

of Maryland, to be an Assistant Secretary of Labor, vice Katherine Brunett McGuire, resigned.


Anne A. Witkowsky,

of Maryland, to be Coordinator for Reconstruction and Stabilization, vice David Malcolm Robinson.


Anne A. Witkowsky,

of Maryland, to be an Assistant Secretary of State (Conflict and Stabilization Operations), vice Denise Natali.

Submitted April 29

Daryl W. Baldwin,

of Ohio, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2026, vice David Armand DeKeyser, term expired.


Sean Burton,

of California, to be a Member of the Board of Directors of the Metropolitan Washington Airports Authority for a term expiring May 30, 2024, vice Nina Mitchell Wells, term expired.


Karen Erika Donfried

of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (European and Eurasian Affairs), vice A. Wess Mitchell, resigned.


David G. Estudillo,

of Washington, to be United States District Judge for the Western District of Washington, vice Ronald B. Leighton, retired.


Genine Macks Fidler,

of Florida, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2026, vice Joyce Malcolm, term expired.


Beverly Gage,

of Connecticut, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2026, vice Noel Valis, term expired.


Karen Jean Hedlund,

of Colorado, to be a Member of the Surface Transportation Board for a term expiring December 31, 2025, vice Ann Begeman, term expired.


Sylvia E. Johnson,

of North Carolina, to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years, vice Vanessa Lorraine Allen Sutherland, term expired.


Barbara A. Leaf,

of Virginia, to be an Assistant Secretary of State (Near Eastern Affairs), vice David Schenker.


Jessica Lewis,

of Ohio, to be an Assistant Secretary of State (Political-Military Affairs), vice R. Clarke Cooper.

Andrew Eilperin Light,

of Georgia, to be an Assistant Secretary of Energy (International Affairs), vice Theodore J. Garrish.


Tana Lin,

of Washington, to be United States District Judge for the Western District of Washington, vice Marsha J. Pechman, retired.


Donald Lu,

of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Assistant Secretary of State for South Asian Affairs, vice Nisha Desai Biswal.


Christopher P. Lu,

of Virginia, to be Representative of the United States of America to the United Nations for U.N. Management and Reform, with the rank of Ambassador.


Christopher P. Lu,

of Virginia, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations, during his tenure of service as Representative of the United States of America to the United Nations for U.N. Management and Reform.


Sarah Margon,

of New York, to be Assistant Secretary of State for Democracy, Human Rights, and Labor, vice Robert A. Destro.


Jonathan Eugene Meyer,

of Ohio, to be General Counsel, Department of Homeland Security, vice John Marshall Mitnick.


Jane Toshiko Nishida,

of Maryland, to be an Assistant Administrator of the Environmental Protection Agency, vice William Charles McIntosh.


Christine P. O'Hearn,

of New Jersey, to be United States District Judge for the District of New Jersey, vice Robert B. Kugler, retired.


Lynette Young Overby,

of Delaware, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2026, vice Phyllis Kaminsky, term expired.


Stephen A. Owens,

of Arizona, to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years, vice Richard J. Engler, term expired.


Mary Catherine Phee,

of Illinois, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be a Member of the Board of Directors of the African Development Foundation for a term expiring September 27, 2021, vice Linda Thomas-Greenfield, resigned.


Mary Catherine Phee,

of Illinois, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be a Member of the Board of Directors of the African Development Foundation for a term expiring September 27, 2026. (Reappointment)

Mary Catherine Phee,

of Illinois, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be an Assistant Secretary of State (African Affairs), vice Tibor Peter Nagy Jr.


Jeffrey M. Prieto,

of California, to be an Assistant Administrator of the Environmental Protection Agency, vice Matthew Z. Leopold.


Geraldine Richmond,

of Oregon, to be Under Secretary for Science, Department of Energy, vice Paul Dabbar.


Roberto Josué Rodríguez

of the District of Columbia, to be Assistant Secretary for Planning, Evaluation, and Policy Development, Department of Education, vice James Blew.


Jennifer Beth Sass,

of Maryland, to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years, vice Kristen Marie Kulinowski, term expired.


Lee Satterfield,

of South Carolina, to be an Assistant Secretary of State (Educational and Cultural Affairs), vice Marie Royce.


Adam Scheinman,

of Virginia, to be Special Representative of the President for Nuclear Nonproliferation, with the rank of Ambassador.

Withdrawn April 29

Jon Eugene Meyer,

of Ohio, to be General Counsel, Department of Homeland Security, vice John Marshall Mitnick, which was sent to the Senate on April 19, 2021.

Submitted May 10

Thomas Andrew Monheim,

of Virginia, to be Inspector General of the Intelligence Community, Office of the Director of National Intelligence, vice Michael K. Atkinson.

Submitted May 12

Gustavo A. Gelpí,

of Puerto Rico, to be United States Circuit Judge for the First Circuit, vice Juan R. del Valle Torruella, deceased.


Angel Kelley,

of Massachusetts, to be United States District Judge for the District of Massachusetts, vice Douglas P. Woodlock, retired.


Lauren J. King,

of Washington, to be United States District Judge for the Western District of Washington, vice Robert S. Lasnik, retired.


Eunice C. Lee,

of New York, to be United States Circuit Judge for the Second Circuit, vice Robert A. Katzmann, retired.


Chris Magnus,

of Arizona, to be Commissioner of U.S. Customs and Border Protection, Department of Homeland Security, vice Kevin K. McAleenan, resigned.


Veronica S. Rossman,

of Colorado, to be United States Circuit Judge for the Tenth Circuit, vice Carlos F. Lucero, retired.


Karen McGlashan Williams,

of New Jersey, to be United States District Judge for the District of New Jersey, vice Jerome B. Simandle, retired.

Submitted May 13

Catherine Elizabeth Lhamon,

of California, to be Assistant Secretary for Civil Rights, Department of Education, vice Kenneth L. Marcus.

Submitted May 20

Jennifer L. Homendy,

of Virginia, to be Chairman of the National Transportation Safety Board for a term of three years, vice Robert L. Sumwalt III.

Submitted May 25

Daryl W. Baldwin,

of Ohio, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2024, vice Camila Ann Alire, term expired.


Genine Macks Fidler,

of Florida, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2022, vice John Unsworth, term expired.


Beverly Gage,

of Connecticut, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2024, vice Daniel Iwao Okimoto, term expired.


Lynnette Young Overby,

of Delaware, to be a Member of the National Council on the Humanities for the remainder of the term expiring January 26, 2022, vice Adair Margo, resigned.

Withdrawn May 25

Daryl W. Baldwin,

of Ohio, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2026, vice David Armand DeKeyser, term expired, which was sent to the Senate on April 29, 2021.


Genine Macks Fidler,

of Florida, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2026, vice Joyce Malcolm, term expired, which was sent to the Senate on April 29, 2021.


Beverly Gage,

of Connecticut, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2026, vice Noel Valis, term expired, which was sent to the Senate on April 29, 2021.


Lynette Young Overby,

of Delaware, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2026, vice Phyllis Kaminsky, term expired, which was sent to the Senate on April 29, 2021.

Submitted May 27

Sarah Bianchi,

of Virginia, to be Deputy United States Trade Representative (Asia, Africa, Investment, Services, Textiles, and Industrial Competitiveness), with the rank of Ambassador, vice Jeffrey Gerrish.


Elizabeth Merrill Brown,

of Maryland, to be General Counsel, Department of Education, vice Carlos G. Muniz, resigned.


Brian Eddie Nelson,

of California, to be Under Secretary for Terrorism and Financial Crimes, vice Sigal Mandelker, resigned.


Matthew G. Olsen,

of Maryland, to be an Assistant Attorney General, vice John C. Demers.


Elizabeth Rosenberg,

of Vermont, to be Assistant Secretary for Terrorist Financing, Department of the Treasury, vice Marshall Billingslea.


Arun Venkataraman,

of the District of Columbia, to be Assistant Secretary of Commerce and Director General of the United States and Foreign Commercial Service, vice Ian Paul Steff.


Gwynne A. Wilcox,

of New York, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring August 27, 2023, vice Mark Gaston Pearce, term expired.

Submitted June 8

Rufus Gifford,

of Massachusetts, to be Chief of Protocol, and to have the rank of Ambassador during his tenure of service, vice Sean P. Lawler, resigned.


Grant T. Harris,

of California, to be an Assistant Secretary of Commerce, vice Nazakhtar Nikakhtar.


Neil Harvey MacBride,

of Virginia, to be General Counsel for the Department of the Treasury, vice Brian Callanan.


Caral E. Spangler,

of Virginia, to be an Assistant Secretary of the Army, vice John E. Whitley.


Larry D. Turner,

of North Carolina, to be Inspector General, Department of Labor, vice Scott S. Dahl, resigned. David Weil,

of Massachusetts, to be Administrator of the Wage and Hour Division, Department of Labor, vice Cheryl Marie Stanton.

Submitted June 9

Jayme Ray White,

of Washington, to be a Deputy United States Trade Representative (Western Hemisphere, Europe, the Middle East, Labor, and Environment), with the rank of Ambassador, vice Michael N. Nemelka.

Submitted June 15

Paloma Adams-Allen,

of the District of Columbia, to be a Deputy Administrator of the United States Agency for International Development, vice Bonnie Glick.


Tovah R. Calderon,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the District of Columbia Court of Appeals for the term of fifteen years, vice Kathryn A. Oberly, retired.


Jia M. Cobb,

of Virginia, to be United States District Judge for the District of Columbia, vice Emmet G. Sullivan, retired.


Isobel Coleman,

of New York, to be a Deputy Administrator of the United States Agency for International Development, Jenny A. McGee.


William E. Holloway,

of Pennsylvania, to be a Member of the Board of Directors of the National Institute of Building Sciences for a term expiring September 7, 2021, vice Mary B. Verner, term expired.


William E. Holloway,

of Pennsylvania, to be a Member of the Board of Directors of the National Institute of Building Sciences for a term expiring September 7, 2024. (Reappointment)


Amanda Howe,

of Virginia, to be an Assistant Administrator of the Environmental Protection Agency, vice Craig Hooks, resigned.


Kenia Seoane Lopez,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years, vice Ronna Lee Beck, retired.


Sarah A.L. Merriam,

of Connecticut, to be United States District Judge for the District of Connecticut, vice Janet C. Hall, retired.


Sarala Vidya Nagala,

of Connecticut, to be United States District Judge for the District of Connecticut, vice Vanessa Lynne Bryant, retired.


Florence Y. Pan,

of the District of Columbia, to be United States District Judge for the District of Columbia, vice Ketanji Brown Jackson, resigning.


Myrna Pérez,

of New York, to be United States Circuit Judge for the Second Circuit, vice Denny Chin, retired.


Javier Ramirez,

of Illinois, to be Federal Mediation and Conciliation Director, vice Richard Giacolone.


Omar Antonio Williams,

of Connecticut, to be United States District Judge for the District of Connecticut, vice Alvin W. Thompson, retired.

Submitted June 17

Sandra D. Bruce,

of Delaware, to be Inspector General, Department of Education, vice Kathleen S. Tighe, resigned.


Margaret A. Burnham,

of Massachusetts, to be a Member of the Civil Rights Cold Case Records Review Board. (New Position)


Clayborne Carson,

of California, to be a Member of the Civil Rights Cold Case Records Review Board. (New Position)


Carlos Del Toro,

of Virginia, to be Secretary of the Navy, vice Kenneth J. Braithwaite.


Gabrielle M. Dudley,

of Georgia, to be a Member of the Civil Rights Cold Case Records Review Board. (New Position)


Henry Klibanoff,

of Georgia, to be a Member of the Civil Rights Cold Case Records Review Board. (New Position)


Michael D. Smith,

of Virginia, to be Chief Executive Officer of the Corporation for National and Community Service, vice Barbara Stewart.


Damon Y. Smith,

of Maryland, to be General Counsel of the Department of Housing and Urban Development, vice J. Paul Compton, Jr.

Submitted June 22

Carlton Waterhouse,

of Virginia, to be Assistant Administrator, Office of Solid Waste, Environmental Protection Agency, vice Peter C. Wright.

Submitted June 23

Sharon L. Cromer,

of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of The Gambia.

Troy Damian Fitrell,

of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Guinea.


Guy T. Kiyokawa,

of Hawaii, to be an Assistant Secretary of Veterans Affairs (Enterprise Integration), vice Melissa Sue Glynn, resigned.


Kathleen S. Miller,

of Virginia, to be a Deputy Under Secretary of Defense. (New Position)


Marc Ostfield,

of Pennsylvania, a Career Member of the Senior Executive Service, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Paraguay.


David M. Prouty,

of Maryland, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring August 27, 2026, vice William J. Emanuel, term expiring.


Kenneth Lee Salazar,

of Colorado, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the United Mexican States.


Julianne Smith,

of Michigan, to be United States Permanent Representative on the Council of the North Atlantic Treaty Organization, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.


C.B. Sullenberger, III,

of Texas, for the rank of Ambassador during his tenure of service as Representative of the United States of America on the Council of the International Civil Aviation Organization.


Cynthia Ann Telles,

of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Costa Rica.


David M. Uhlmann,

of Michigan, to be an Assistant Administrator of the Environmental Protection Agency, vice Susan Parker Bodine.


Celeste Ann Wallander,

of Maryland, to be an Assistant Secretary of Defense, vice Robert Story Karem.

Submitted June 24

Ismael N. Ahmed,

of Michigan, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2024, vice Olga Viso, term expired.


Kinan Azmeh,

of New York, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2024, vice Charlotte P. Kessler, term expired.


Stacey Michelle Brandenburg,

of Maryland, to be a Member of the Board of Trustees of the Harry S Truman Scholarship Foundation for a term expiring December 10, 2025, vice Steven H. Cohen, term expired.


Laura Daniel-Davis,

of Virginia, to be an Assistant Secretary of the Interior, vice Joseph Balash, resigned.


Hampton Y. Dellinger,

of North Carolina, to be an Assistant Attorney General, vice Beth Ann Williams.


Kamilah Forbes,

of New York, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2026, vice Lee Greenwood, term expired.


Robert Garcia,

of California, to be a Member of the Board of Trustees of the Harry S Truman Scholarship Foundation for a term expiring December 10, 2023, vice James L. Henderson, term expired.


Christi A. Grimm,

of Colorado, to be Inspector General, Department of Health and Human Services, vice Daniel R. Levinson, resigned.


Cathy Ann Harris,

of Maryland, to be a Member of the Merit Systems Protection Board for the term of seven years expiring March 1, 2028, vice Anne Marie Wagner, term expired.


Cathy Ann Harris,

of Maryland, to be Chairman of the Merit Systems Protection Board, vice Susan Tsui Grundmann.


Raymond A. Limon,

of Nevada, to be a Member of the Merit Systems Protection Board for the term of seven years expiring March 1, 2025, vice Mark A. Robbins, term expired.


Huascar Medina,

of Kansas, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2026, vice Irvin M. Mayfield, Jr., term expired.


Christopher Kaui Morgan,

of Maryland, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2024, vice David Masumoto, term expired.


Fiona Whelan Prine,

of Tennessee, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2024, vice Diane Helen Rodriguez, term expired.


Jake Shimabukuro,

of Hawaii, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2024, vice Rick Lowe, term expired.


Xochitl Torres Small,

of New Mexico, to be Under Secretary of Agriculture for Rural Development, vice Lisa Afua Serwah Mensah.


M. Camille Calimlim Touton,

of Nevada, to be Commissioner of Reclamation, vice Brenda Burman.


David Uejio,

of California, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development, vice Anna Maria Farias.


Max Vekich,

of Washington, to be a Federal Maritime Commissioner for a term expiring June 30, 2026, vice Michael

A. Khouri, term expired.


Homer L. Wilkes,

of Mississippi, to be Under Secretary of Agriculture for Natural Resources and Environment, vice James

E. Hubbard.


Constance Hess Williams,

of Pennsylvania, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2026, vice Barbara Ernst Prey, term expired.

Submitted July 13

Julieta Valls Noyes,

of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be an Assistant Secretary of State (Population, Refugees, and Migration), vice Anne Claire Richard.


Mallory A. Stewart,

of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (Verification and Compliance), vice Yleem D. S. Poblete, resigned.


Ernest W. DuBester,

of Virginia, to be a Member of the Federal Labor Relations Authority for a term of five years expiring July 1, 2024 (Reappointment).


Julia Ruth Gordon,

of Maryland, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development, vice Dana T. Wade.


Sara C. Bronin,

of Connecticut, to be Chairman of the Advisory Council on Historic Preservation for a term expiring January 19, 2025, vice Aimee Kathryn Jorjani, term expired.


Fagan Harris,

of Maryland, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring October 6, 2023, vice Romonia S. Dixon, term expired.


Claire D. Cronin,

of Massachusetts, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Ireland.


Claire A. Pierangelo,

of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Madagascar, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Union of the Comoros.


Bathsheba Nell Crocker,

of the District of Columbia, to be Representative of the United States of America to the Office of the United Nations and Other International Organizations in Geneva, with the rank of Ambassador.


Michael Carpenter,

of the District of Columbia, to be U.S. Representative to the Organization for Security and Cooperation in Europe, with the rank of Ambassador.


Amy Gutmann,

of Pennsylvania, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Federal Republic of Germany.


Jeffrey M. Hovenier,

of Washington, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Kosovo.


Virginia E. Palmer,

of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Ghana.


Jack A. Markell,

of Delaware, to be Representative of the United States of America to the Organization for Economic Cooperation and Development, with the rank of Ambassador.


Chantale Yokmin Wong,

of the District of Columbia, to be United States Director of the Asian Development Bank, with the rank of Ambassador, vice Jason Myung-lk Chung.


Lisa A. Carty,

of Maryland, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations, during her tenure of service as Representative of the United States of America on the Economic and Social Council of the United Nations.


Lisa A. Carty,

of Maryland, to be Representative of the United States of America on the Economic and Social Council of the United Nations, with the rank of Ambassador.


Jose Javier Rodriguez,

of Florida, to be an Assistant Secretary of Labor, vice John P. Pallasch.


Alexander Hoehn-Saric,

of Maryland, to be a Commissioner of the Consumer Product Safety Commission for a term of seven years from October 27, 2020, vice Elliot F. Kaye, term expired.


Alexander Hoehn-Saric,

of Maryland, to be Chairman of the Consumer Product Safety Commission, vice Elliot F. Kaye.


Mary T. Boyle,

of Maryland, to be a Commissioner of the Consumer Product Safety Commission for a term of seven years from October 27, 2018, vice Ann Marie Buerkle, term expired.


Gerald W. Fauth,

of Virginia, to be a Member of the National Mediation Board for a term expiring July 1, 2023 (Reappointment).


Linda A. Puchala,

of Maryland, to be a Member of the National Mediation Board for a term expiring July 1, 2024 (Reappointment).


Betty Y. Jang,

of Illinois, to be a Member of the Board of Trustees of the Harry S Truman Scholarship Foundation for a term expiring December 10, 2023, vice Ingrid A. Gregg, term expired.


Audrey K. Schuster,

of Massachusetts, to be a Member of the Board of Trustees of the Harry S Truman Scholarship Foundation for a term expiring December 10, 2025, vice Javaid Anwar, term expired.


Rachel Jacobson,

of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of the Army, vice Alex A. Beehler.


Dennis DeConcini,

of Arizona, to be a Member of the Board of Trustees of the Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation for a term expiring April 17, 2026, vice Marcos Edward Galindo, term expired.


Joseph M. Green,

of North Carolina, to be a Member of the Board of Trustees of the Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation for a term expiring March 3, 2022, vice Laurie Stenberg Nichols, term expired.


Barbara George Johnson,

of New Jersey, to be a Member of the Board of Trustees of the Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation for a term expiring February 4, 2026, vice Maria E. Rengifo-Ruess, term expired.


Mildred Otero,

of Florida, to be a Member of the Board of Trustees of the Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation for a term expiring August 11, 2026, vice Gwendolyn E. Boyd, term expired.


Denise Campbell Bauer,

of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the French Republic, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Principality of Monaco.


Peter D. Haas,

of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the People's Republic of Bangladesh.


Bernadette M. Meehan,

of New York, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Chile.


Eric M. Garcetti,

of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of India.


Julia Ruth Gordon,

of Maryland, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development, vice Dana T. Wade.


Jane M. Beckering,

of Michigan, to be United States District Judge for the Western District of Michigan, vice Janet T. Neff, retired.


Shalina D. Kumar,

of Michigan, to be United States District Judge for the Eastern District of Michigan, vice Victoria A. Roberts, retired.


Michael S. Nachmanoff,

of Virginia, to be United States District Judge for the Eastern District of Virginia, vice Anthony John Trenga, retired.


Sean C. Staples,

of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years, vice Lee F. Satterfield, term expired.


Armando O. Bonilla,

of Virginia, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years, vice Edward J. Damich, term expired.


Carolyn N. Lerner,

of Maryland, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years, vice Margaret Mary Sweeney, term expired.


Toby J. Heytens,

of Virginia, to be United States Circuit Judge for the Fourth Circuit, vice Barbara Milano Keenan, retiring.


Jennifer Sung,

of Oregon, to be United States Circuit Judge for the Ninth Circuit, vice Susan Graber, retiring.


Patricia Tolliver Giles,

of Virginia, to be United States District Judge for the Eastern District of Virginia, vice Liam O'Grady, retired.

Submitted July 15

Richard Trumka Jr.,

of Maryland, to be a Commissioner of the Consumer Product Safety Commission for a term of seven years from October 27, 2021, vice Robert S. Adler.


Alvin Harlyn Warren,

of New Mexico, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring October 6, 2023, vice Hyepin Christine Im, term expired.


James A. Diossa,

of Rhode Island, to be a Member of the Board of Trustees of the James Madison Memorial Fellowship Foundation for a term expiring October 3, 2024, vice Harvey M. Tettlebaum, term expired.


Terrence Keith Wright,

of Delaware, to be a Member of the Board of Trustees of the James Madison Memorial Fellowship Foundation for a term expiring May 29, 2025, vice John J. Faso, term expired.


Rahul Gupta,

of West Virginia, to be Director of National Drug Control Policy, vice James W. Carroll Jr.


Jeffry Lane Flake,

of Arizona, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Turkey.


Kent Doyle Logsdon,

of Pennsylvania, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Moldova.


Atul Atmaram Gawande,

of Massachusetts, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development, vice Alma L. Golden.


Gabriel Camarillo,

of Texas, to be Under Secretary of the Army, vice James E. McPherson.


Chester John Culver,

of Iowa, to be a Member of the Board of Directors of the Federal Agricultural Mortgage Corporation, vice Charles A. Stones.


Alan F. Estevez,

of Maryland, to be Under Secretary of Commerce for Industry and Security, vice Mira Radielovic Ricardel, resigned.

Submitted July 19

Julie Chung,

of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka.


Janet Louise Yellen,

of California, to be United States Governor of the European Bank for Reconstruction and Development, vice Steven T. Mnuchin.


Janet Louise Yellen,

of California, to be United States Governor of the Inter-American Development Bank for a term of five years; United States Governor of the International Bank for Reconstruction and Development for a term of five years; and United States Governor of the International Monetary Fund for a term of five years, vice Steven T. Mnuchin.

Submitted July 20

Andrew Philip Hunter,

of Virginia, to be an Assistant Secretary of the Army, vice Bruce D. Jette.


Laurie E. Locascio,

of Maryland, to be Under Secretary of Commerce for Standards and Technology, vice Walter G. Copan.


Caryn R. McClelland,

of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Brunei Darussalam.


Michael J. Murphy,

of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Bosnia and Herzegovina.


James D. Rodriguez,

of Texas, to be Assistant Secretary of Labor for Veterans' Employment and Training, vice John Lowry III.


Howard A. Van Vranken,

of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Botswana.

Withdrawn July 20

Michael A. Brown,

of California, to be Under Secretary of Defense for Acquisition and Sustainment, vice Ellen M. Lord, which was sent to the Senate on April 12, 2021.


Javier M. Guzman,

of Massachusetts, to be an Assistant Attorney General, vice Joseph H. Hunt, resigned, which was sent to the Senate on April 28, 2021.

Submitted July 22

Andrew Philip Hunter,

of Virginia, to be an Assistant Secretary of the Air Force, vice William Roper.


Jonathan Kanter,

of Maryland, to be an Assistant Attorney General, vice Makan Delrahim, resigned.


Thomas R. Nides,

of Minnesota, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the State of Israel.


Graham Scott Steele,

of California, to be an Assistant Secretary of the Treasury, vice Bimal Patel, resigned.


Tom Udall,

of New Mexico, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to New Zealand, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Independent State of Samoa.

Tamara Cofman Wittes,

of the District of Columbia, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development, vice Michael T. Harvey.

Withdrawn July 22

Andrew Philip Hunter,

of Virginia, to be an Assistant Secretary of the Army, vice Bruce D. Jette, which was sent to the Senate on July 20, 2021.

Submitted July 26

Erek L. Barron,

of Maryland, to be United States Attorney for the District of Maryland for the term of four years, vice Robert K. Hur, resigned.


John R. Bass,

of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be an Under Secretary of State (Management), vice Brian J. Bulatao.


Nicholas W. Brown,

of Washington, to be United States Attorney for the Western District of Washington for the term of four years, vice Brian T. Moran, resigned.


David L. Cohen,

of Pennsylvania, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Canada.


Matthew M. Graves,

of the District of Columbia, to be United States Attorney for the District of Columbia for the term of four years, vice Jessie K. Liu, resigned.


Joseph M. Green,

of North Carolina, to be a Member of the Board of Trustees of the Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation for a term expiring March 3, 2028. (Reappointment)


Clifford D. Johnson,

of Indiana, to be United States Attorney for the Northern District of Indiana for the term of four years, vice Thomas L. Kirsch II, resigned.


Zachary A. Myers,

of Maryland, to be United States Attorney for the Southern District of Indiana for the term of four years, vice Joshua J. Minkler, resigned.


Judith DelZoppo Pryor,

of Ohio, to be First Vice President of the Export-Import Bank of the United States for a term expiring January 20, 2025, vice Wanda Felton, resigned.


Rachael S. Rollins,

of Massachusetts, to be United States Attorney for the District of Massachusetts for the term of four years, vice Andrew E. Lelling, resigned.


Trini E. Ross,

of New York, to be United States Attorney for the Western District of New York for the term of four years, vice William Joseph Hochul, Jr., resigned.


Vanessa Waldref,

of Washington, to be United States Attorney for the Eastern District of Washington for the term of four years, vice William D. Hyslop, resigned.

Submitted July 28

Mark Gitenstein,

of Washington, to be Representative of the United States of America to the European Union, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.


Lisa M. Gomez,

of New Jersey, to be an Assistant Secretary of Labor, vice Preston Rutledge.


Laura S.H. Holgate,

of Virginia, to be Representative of the United States of America to the Vienna Office of the United Nations, with the rank of Ambassador.


Laura S.H. Holgate,

of Virginia, to be Representative of the United States of America to the International Atomic Energy Agency, with the rank of Ambassador.


Erik Adrian Hooks,

of North Carolina, to be Deputy Administrator, Federal Emergency Management Agency, Department of Homeland Security, vice Peter Gaynor, resigned.


Patricia Mahoney,

of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Central African Republic.


Julissa Reynoso Pantaleon,

of New York, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of Spain, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Principality of Andorra.


William J. Valdez,

of Maryland, to be Under Secretary for Management, Department of Homeland Security, vice Claire M. Grady.


Peter Hendrick Vrooman,

of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Mozambique.


Adrienne Wojciechowski,

of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of Agriculture, vice Kenneth Steven Barbic.

Submitted July 29

Thea D. Rozman Kendler,

of Maryland, to be an Assistant Secretary of Commerce, vice Richard Ashooh.

Names: Abend, Jason; Abizaid, Christine; Abruzzo, Jennifer A.; Adams-Allen, Paloma; Ahmed, Ismael N.; Ahuja, Kiran Arjandas; Amin, Faisal; Anderson, Robert T.; André, Larry E., Jr.; Andrews, Terrence M.; Arias-Marxuach, Raúl M.; Ashton, Robin C.; Aubin, Elizabeth Moore; Azmeh, Kinan; Baker, Shalanda H.; Baldwin, Daryl W.; Barger, John M.; Barloon, Joseph L.; Barron, Erek L.; Bass, John R.; Batchelder, Lily Lawrence; Bauer, Denise Campbell; Beaudreau, Tommy P.; Beckering, Jane M.; Berger, Meredith; Berhe, Asmeret Asefaw; Bernicat, Marcia Stephens Bloom; Bevan, Melanie J.; Bianchi, Sarah; Bitter, Rena; Blume, Susanna V.; Boardman, Deborah L.; Bondy, Steven C.; Bonilla, Armando O.; Bonnie, Robert F.; Bose, Amitabha; Bouchet, Rahkel; Bowes, Robert B.; Boyle, Mary T.; Brandenburg, Stacey M.; Brewer, Maria E.; Bronaugh, Jewel Hairston; Bronin, Sara C.; Brooks, Brian P.; Brooks- LaSure, Chiquita; Brown, Elizabeth Merrill; Brown, Michael A.; Brown, Nicholas W.; Bruce, Sandra D.; Burnham, Christopher B.; Burnham, Margaret A.; Burns, William J.; Burton, Sean; Calderon, Tovah R.; Camarillo, Gabriel; Carnahan, Robin; Carpenter, Michael; Carson, Clayborne; Carty, Lisa A.; Castillo, Alejandra Y.; Cenzon, Marie T. Bonifacio; Chipman, David H.; Chopra, Rohit; Chung, Julie; Cisneros, Gilbert R., Jr.; Cobb, Jia M.; Coes, Christopher A.; Cohen, David L.; Coleman, Isobel; Colón, Mark; Connor, Michael L.; Cook, Charles W., Jr.; Criswell, Deanne Bennett; Crocker, Bathsheba Nell; Cromer, Sharon L.; Cronin, Claire D.; Culver, Chester J.; Cunningham, Tiffany P.; Daniel-Davis, Laura; Davidson, Jonathan; Davis, Ronald L.; DeConcini, Dennis; Del Toro, Carlos; Dellinger, Hampton Y.; Delphin-Rittmon, Miriam E.; Diossa, James A.; Dixon, Stacey A.; Donaghy, Maryanne T.; Donfried, Karen E.; Douglass, William A.; DuBester, Ernest W.; Dudley, Gabrielle M.; Dunlevy, Frank; Easterly, Jen; Egorin, Melanie A.; Escobari, Marcela; Estenoz, Shannon Aneal; Estevez, Alan F.; Estudillo, David G.; Fauth, Gerald W.; Fernandez, Jose W.; Fernandez, Nuria I.; Fidler, Genine Macks; Fitrell, Troy D.; Flake, Jeffrey L.; Fonzone, Christopher C.; Forbes, Kamilah; Fox, Radhika; Freedhoff, Michal I.; Fujimoto, Evelyn M.; Fulton, Brenda S.; Gage, Beverly; Garcetti, Eric M.; Garcia, Robert; Gawande, Atul A.; Geer, Beth Pritchard; Gelpí, Gustavo A.; Gensler, Gary; Gifford, Rufus; Giles, Patricia Tolliver; Gitenstein, Mark; Gomez, Lisa M.; Gonzalez, Ed; Goodie, Sharon E.; Gordon, Julia R.; Graham, Gwen; Graves, Matthew M.; Green, Joseph M.; Greene, Solomon J.; Greenfeld, Helaine A.; Griggsby, Lydia K.; Grimm, Christi A.; Gupta, Rahul; Gutmann, Amy; Guzman, Javier M.; Haas, Peter D.; Hajjar, Anton G.; Hamilton, Deirdre; Hampshire, Robert C.; Harris, Benjamin; Harris, Cathy A.; Harris, Fagan; Harris, Grant T.; Hedlund, Karen J.; Heytens, Toby J.; Hipp, Janie Simms; Hoehn-Saric, Alexander; Hogan, Cynthia C.; Holgate, Laura S.H.; Holloway, William E.; Holmes, Mark V.D.; Holmgren, Brett M.; Homendy, Jennifer L.; Hooks, Erik A.; Hovenier, Jeffrey M.; Howard, John P., III; Howe, Amanda; Hruby, Jill; Hunter, Andrew P.; Inglis, Chris; Jackson, Ketanji Brown; Jackson-Akiwumi, Candace; Jacobsen, Rachel; Jaddou, Ur Mendoza; Jang, Betty Y.; Jenkins, Bonnie D.; Johnson, Barbara George; Johnson, Clifford D.; Johnson, John C.; Johnson, Sylvia E.; Jones, Gina M. Ortiz; Jones, Kimberly L.; Joshi, Meera; Kang, C.S. Eliot; Kanter, Jonathan; Karlin, Mara E.; Kelley, Angel; Kendall, Frank, III; Kendler, Thea D. Rozman; Khan, Lina M.; Kiernan, Leslie B.; Kim, Todd S.; Kimmitt, William P.J.; King, Lauren J.; Kirk, Dennis D.; Kiyokawa, Guy T.; Klein, Robert P.; Klibanoff, Henry; Knapper, Marc E.; Krass, Caroline D.; Kritenbrink, Daniel J.; Kubiatowski, Stephen A.; Kumar, Shalina D.; Kvaal, James R.; LaCour, Edmund G., Jr.; Lamora, Christopher J.; Leaf, Barbara A.; Lee, Eunice C.; Lerner, Carolyn N.; Levine, Rachel Leland; Lewis, Jessica; Lewis, Kimberly Caudle; Lhamon, Catherine E.; Liang, J. Nellie; Light, Andrew E.; Limon, Raymond A.; Lin, Tana; Locascio, Laurie E.; Logsdon, Kent D.; Lopez, Kenia Seoane; Lu, Christopher P.; Lu, Donald; MacBride, Neil H.; Magnus, Chris; Mahoney, Patricia; Maier, Christopher P.; Manchin, Gayle C.; Margon, Sarah; Markell, Jack A.; Marten, Cynthia Minette; McClelland, Caryn R.; McCord, Michael J.; McKeon, Brian P.; McLaughlin, Catherine A.; McReynolds, Amber F.; Medina, Huascar; Medina, Monica P.; Meehan, Bernadette M.; Melroy, Pamela A.; Merriam, Sarah A.L.; Meyer, Jon E.; Meyer, Jonathan E.; Milgram, Anne; Miller, Kathleen S.; Moffitt, Jennifer Lester; Monheim, Thomas A.; Monje, Carlos A., Jr.; Moore, L. Michelle; Morgan, Christopher K.; Moultrie, Ronald S.; Murphy, Michael J.; Mushingi, Tulinabo S.; Myers, Zachary A.; Nachmanoff, Michael S.; Nagala, Sarala Vidya; Nanda, Seema; Nayak, Rajesh D.; Neals, Julien X.;

Nelson, Brian E.; Nelson, C. William; Newland, Bryan T.; Nguyen, Danny L.; Nichols, Brian A.; Nides, Thomas R.; Nishida, Jane Toshiko; Nouri, Ali; Noyes, Julieta Valls; Nuland, Victoria; Obermann, Grace Karaffa; O'Connell, Dawn Myers; O'Hearn, Christine P.; Olsen, Matthew G.; Ostfield, Marc; Otero, Mildred; Overby, Lynette Young; Overby, Lynnette Young; Owens, Stephen A.; Palm, Andrea J.; Palmer, Virginia E.; Pan, Florence Y.; Pantaleon, Julissa Reynoso; Parker, Douglas L.; Peek, Lori; Pérez, Myrna; Petsonk, Carol A.; Phee, Mary C.; Pierangelo, Claire A.; Polite, Kenneth A., Jr.; Power, Samantha; Prieto, Jeffrey M.; Prine, Fiona Whelan; Prouty, David M.; Pryor, Judith DelZoppo; Puchala, Linda A.; Puttagunta, Rupa Ranga; Quinn, Matthew T.; Quraishi, Zahid N.; Ramirez, Javier; Ratner, Ely S.; Raynor, Michael; Remy, Donald M.; Richmond, Geraldine; Robbins, Mark A.; Robinson, Todd D.; Roden, Ricky; Rodriguez, Jose J.; Rodriguez, Regina M.; Rodríguez, Roberto J.; Rodriquez, James D.; Rollins, Rachael S.; Rose, Frank A.; Rosenberg, Elizabeth; Rosenblum, Deborah G.; Ross, Carl E.; Ross, Patricia L.; Ross, Trini E.; Rossman, Veronica S.; Sagawa, Shirley Sachi; Salazar, Kenneth L.; Samuels, Jocelyn; Santos, Robert L.; Sass, Jennifer B.; Satterfield, Lee; Sauber, Richard A.; Schaus, Margaret Vo; Scheinman, Adam; Schroeder, Christopher H.; Schuster, Audrey K.; Shanker, Vijay; Shapiro, Elizabeth J.; Shelton, Judy; Shimabukuro, Jake; Shyu, Heidi; Silvers, Robert P.; Sison, Michele J.; Skelly, Shawn G.; Small, Xochitl Torres; Smith, Damon Y.; Smith, Gentry O.; Smith, Julianne; Smith, Michael D.; Spangler, Caral E.; Spinrad, Richard W.; Stachelberg, Cynthia Weiner; Staples, Sean C.; Steele, Graham S.; Stewart, Mallory A.; Stone-Manning, Tracy; Strickland, Margaret I.; Stroman, Ronald; Su, Julie A.; Sullenberger, C.B., III; Sung, Jennifer; Syed, Dilawar; Syed, Mohsin R.; Tanden, Neera; Telles, Cynthia A.; Thornhill, Barbera Hale; Tien, John K.; Todman, Adrianne; Touton, M. Camille Calimlim; Trottenberg, Polly E.; Trujillo, Tanya M.; Trumka, Richard, Jr.; Truong, John C.; Turk, David; Turner, Larry D.; Udall, Thomas S.; Uejio, David; Uhlmann, David M.; Valdez, William J.; Van Vranken, Howard A.; Vekich, Max; Venkataraman, Arun; Vrooman, Peter H.; Waldref, Vanessa; Wallander, Celeste A.; Walsh, Samuel T.; Warren, Alvin H.; Wassmer, Victoria M. Baecher; Waterhouse, Carlton; Watson, Elizabeth Schoff; Weil, David; White, Jayme R.; Wilcox, Gwynne A.; Wilkes, Homer L.; Williams, Constance Hess; Williams, Karen McGlashan; Williams, Omar A.; Williams, Taryn Mackenzie; Witkowsky, Anne A.; Wittes, Tamara Cofman; Wojciechowski, Adrienne; Wong, Chantale Yokmin; Wormuth, Christine E.; Wright, Terrence K.; Yellen, Janet L.; Young, Eugene S.; Zeya, Uzra.